facebook Instagram icon bip youtube                    

 
 
 
 
radosne dziecko

edukacja

rodzina

wychowanie

dziewczynka

zabawa  i  nauka

Na łonie przyrody

lesne drzewa

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci – minione dwa tygodnie za sprawą Waszych świąt upłynęły zapewne w bardzo ciepłej, radosnej i rodzinnej atmosferze. Złagodzone obostrzenia dotyczące wyjść poza dom, bardziej przychylna pogoda, pozwalają obecnie na częstsze korzystanie z uroków jakie daje przyroda i ogólnie pobyt na powietrzu. Wielu z Was właśnie tak postanowiło uczcić te dni.

 

Bo cóż innego, jak nie wolna przestrzeń w otoczeniu zieleni daje dzieciom tyle niezliczonych możliwości rozwoju zarówno fizycznego jak i intelektualnego. „Dzieci potrzebują kontaktu z przyrodą w takim samym stopniu, jak niezbędne im jest właściwe odżywianie czy odpowiednia ilość snu”- pisał R. Louv amerykański pisarz i badacz relacji między dziećmi i światem przyrody. Przebywając wśród przyrody dzieci używają wszystkich zmysłów, a nie jak przed komputerem tylko wzroku i słuchu.

 

Poznając przyrodę, dzieci reagują emocjami, przeżywają przygody, nieraz wiążące się z ryzykiem czy strachem, ale to je uczy odporności i radzenia sobie w różnych sytuacjach dnia codziennego.

 

 

Kontakt z przyrodą pozwala oderwać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym od uporządkowanego rytmu życia, w którym wszystkim może brakować naturalności i spontaniczności. Wycieczki z rodzicami do lasu, parku z dala od zgiełku ulic i nudnych dla dzieci marketów pobudzają jego naturalną ciekawość poznawania świata, pobudzają wyobraźnię i dają niezliczone korzyści zdrowotne. Liczne elementy krajobrazu, które dla dorosłych nie stanowią żadnej nowości ani zaskoczenia, dla dzieci są niezwykle interesujące. Wysokość drzewa, szum, kształty liści, owady, zwierzęta, kolory ziemi i nieba, wszystkie te wytwory natury są dla dziecka fascynujące i stanowią bogate źródło rozwoju. Dlatego nie bójmy się, że częsty kontakt z naturą będzie dla dziecka mniej atrakcyjny niż pobyt w parku zabaw z gotowymi rozrywkami przygotowanymi przez obce im osoby.

 

Jak podkreślają psychologowie i pedagodzy najbardziej „kreatywna zabawka” jest niezdefiniowana tzn. taka, którą można użyć na wiele sposobów i łączyć z innymi przedmiotami. Elementy natury: patyk, kamień, muszle, pień drzewa, listek, kora, staw czy błoto spełniają rolę „kreatywnej zabawki”, a chwile spędzone z najbliższymi pozostaną w pamięci dzieci na zawsze. Dlatego zachęcamy Państwa, zwłaszcza w obecnej sytuacji, by jak najczęściej korzystać wspólnie z dziećmi z dobrodziejstw wolności, jaką daje kontakt z przyrodą.

 

Poniżej przedstawiamy propozycje aktywności do realizacji przez dzieci w domu, które mogą uzupełnić wiedzę zdobytą podczas wspólnych wypraw przyrodniczych.

 

Tekst - Mirosława Szwon

 

 

Grupa "Wiewiórki"                                                                                                                                                          
     
 Grupa "Tygryski"    
     
Grupa "Niedźwiadki"    
     
Grupa "Liski"    
     
Grupa "Jeżyki"    
     
Grupa "Sarenki"    
     
Grupa "Zajączki"    
     
Logopedia    
     
Język angielski
   
     
Język angielski prezentacja    button
     
 Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne    button

 

 

Ptak Nijaki

 

 

Driving In My Car