facebook Instagram icon bip youtube                    

 
 
 
 
radosne dziecko

edukacja

rodzina

wychowanie

dziewczynka

zabawa  i  nauka

„Ludowe zwyczaje wiosenne”

wiosenne kwiatyPrzedszkolaki z „Trójki” uwielbiają wycieczki, czy to piesze, czy autokarowe, dlatego też w środę 4 - ego marca dzieci z grup: „Liski", „Tygryski" oraz „Jeżyki" wyruszyły na pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu mieszczącego się przy ul. Opackiej.

 

Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze zwyczajami wiosennym. Podczas wizyty w muzeum dzieci uczestniczyły w bardzo interesującej lekcji historii dotyczącej ludowych zwyczajów wiosennych. Dzieci dowiedziały się, jak kiedyś świętowano nadejście wiosny: ludzie z utęsknieniem czekali na tę porę roku. Chcieli, jak najszybciej pożegnać mroźną, długą zimę.

 

Jednym z wielu zwyczajów było przygotowanie „Marzanny”, która robiona była ze słomy oraz niepotrzebnych, zużytych ubrań. Miała ona symbolizować pożegnanie i odejście zimy. Kolejnym zwyczajem, o którym dowiedziały się dzieci, było robienie wiosennych gaikow. Były to najczęściej gałązki drzew ozdobione kolorowymi kwiatami lub innymi dostępnymi rzeczami kojarzącymi się z nadejściem pięknej wiosny. Ze stworzonymi gaikami ludzie spacerowali ulicami miast, ogłaszając i ciesząc się z nadejścia wiosny.

 

 

Na zakończenie, po dużej dawce wiedzy, każde dziecko własnoręcznie wykonało gaik. Gaiki charakteryzowały się intensywnymi, wiosennymi kolorami. Wszystkie gaiki były przepiękne i razem z dziećmi wróciły do przedszkola.

 

Tekst - Klaudia Koplin

 

Zdjęcia  button