facebook Instagram icon bip youtube                    

 
 
 
 
radosne dziecko

edukacja

rodzina

wychowanie

dziewczynka

zabawa  i  nauka

Ekspedycja na Marsa

kosmosOgrom kosmosu, jego nieskończoność od zawsze fascynowała ludzi. To astronomia jest jedną z najstarszych nauk przyrodniczych. W najdawniejszych czasach astronomia opierała się na bezpośrednich obserwacjach nieba gołym okiem. Dopiero wynalezienie teleskopu pozwoliło dokładniej zgłębić tajemnice wszechświata.

 

Dnia 19.02.2019 na kilka chwil małymi naukowcami stali się nasi przedszkolacy. A to dzięki wizycie w naszej placówce Mobilnego Planetarium Pasjonaci z Poznania. Punktem wyjścia do przedstawienia dzieciom Układu Słonecznego były proste eksperymenty wyjaśniające zjawiska zależności Słońca, Księżyca i Ziemi w kosmosie. Dzięki wykorzystaniu sprzętu projekcyjnego i specjalnych programów komputerowych wejście do wnętrza przenośnej kopuły planetarium otworzyło przed nimi wszechobecny wszechświat.

 

Kolejne projekcje pokazały dzieciom co to jest Układ Słoneczny, jakie miejsce w nim zajmuje Ziemia, Księżyc i Słońce. Poznały nazwy krążących po orbitach planet, nazwy niektórych gwiazd i układów gwiazd. Dzieci dowiedziały się o krążeniu Ziemi i Księżyca oraz wynikających z tego zjawiskach przyrodniczych, które na co dzień nam towarzyszą.

 

Podsumowaniem spotkania było ważne dla wszystkich przesłanie stanowiące o wartości Zielonej Planety dla człowieka i bezustannego dbania o nią.

 

Tekst - Jolanta Patelska

 

Zdjęcia  button